Pierwszy sezon SpeedwayHero dobiega końca. Zostały nam tylko zawody ZK i baraże, więc proponujemy wam zabawę w wybór najpopularniejszych zawodników naszej gry. Dla kogo ten sezon był szczególnie udany, a dla kogo pechowy? Zobaczcie kogo wybrali kapitanowie drużyn, teraz czas na głosowanie wszystkich graczy.
Zanim przedstawimy sylwetki wszystkich kandydatów słowo wstępu. Listę ustaliliśmy na podstawie ankiety, którą otrzymali kapitanowie. Otrzymaliśmy około 60 odpowiedzi, więc kandydatury wydają się prezentować opinię dużej grupy aktywnych uczestników SpeedwayHero. Teraz pora na głosowanie wszystkich. Formularz do głosowania będzie aktywny od 18 do północy 24 stycznia. Ogłoszenie wyników podczas obozu, czyli w przerwie międzysezonowej.
Debeściak – zawodnik sezonu (nagroda złoty owal, coś jak złota piłka)
pawe78
Multimedalista SpS udanie przeszedł do SH. Wygrał cztery medale indywidualnie w Polsce co nie jest łatwym wyczynem. Awansował do GP, a z drużyną wywalczył srebro w Ekstralidze, wygrał rozgrywki w 2 lidze w Szwecji i zajął 2 miejsce w 1 lidze w Anglii. W sumie 7 pucharków na półce po pierwszym sezonie.
darczello
W pierwszym sezonie zdobył 6 medali. W Danii nie ma lekko, bo musi walczyć o medale z johny1981. Na koncie ma więc srebro IMK oraz brąz IMKJ i BK. W lidze zdobył medal w Premiership a także wygrał rozgrywki w 3 lidze w Polsce. W finale GPC zajął drugie miejsce i oczywiście pojedzie w cyklu GP. Dobre starty zaowocowały u niego lukratywnym kontraktem w Ekstralidze.
johny1981
W Danii dominuje. Wygrane w IMK, IMKJ i BK. Pech w SK i dopiero czwarte miejsce. W lidze wygrał wszystko co mógł: Elitserien, Premiership i ligę 1.2. Awansował do Grand Prix. 6 złotych medali na półce po pierwszym sezonie.
RD9
Lider Uczniów Schopenhauera, srebrny medalista Elitserien. Ma na koncie 7 pucharów. Trzy złote i 4 srebrne. Wygrał IMK Czech, SK i ligę 1.1 w Anglii. Srebrne medale to liga 1.2 z Apatorem, Elitserien z Uczniami Schopenhauera oraz indywidualnie BK i IMKJ. Uczestnik cyklu Grand Prix.
Najlepszy zawodnik w lidze szwedzkiej
Amund
Drużynowy mistrz Szwecji z Afryką Dziką, piąty zawodnik Elitserien pod względem średniej biegopunktowej. Wygrał najwięcej biegów w sezonie – 34, czyli prawie połowę.
darczello
Jego drużyna zajęła w Szwecji dopiero czwarte miejsce, ale darczello był najskuteczniejszym zawodnikiem w całej lidze. Sezon skończył z najwyższą średnią 2,33 w rozgrywkach Elitserien. Zdobył najwięcej punktów w lidze szwedzkiej – 152.
johny1981
Drużynowy mistrz Szwecji z Afryką Dziką, drugi zawodnik Elitseien pod względem średniej. Z darczello przegrał tylko o 0,02 punktu. Drugi zawodnik Elitserien pod względem sumy punktów.
zbigg88
Drużynowy wicemistrz Szwecji z Uczniami Schopenhauera, trzecia średnia w lidze i trzecie miejsce pod względem liczby zgromadzonych punktów.
Najlepszy zawodnik w lidze angielskiej
darczello
Najlepszy zawodnik Premiership, sezon ukończył ze średnią 2,64. Ma na koncie najwięcej wygranych biegów i najwięcej punktów. Na 70 wyścigów wygrał 45. Z drużyną zajął trzecie miejsce i wygrał brązowy medal.
johny1981
Trzecia średnia w Premiership – 2,49 i drużynowy mistrz Anglii z Fajf O Clock.
Kwas
Najlepszy zawodnik srebrnych medalistów Black Horsres Team. Indywidualnie 8 średnia w Premiership.
Przemo78
Druga średnia w Premiership – wynik 2,5 punktu na bieg robi wrażenie. Z Fajf O Clock sięgnął po złoty medal drużynowo.
Najlepszy zawodnik w lidze polskiej
Sobek
Wygrał złoto z Filetami, wygrał klasyfikację indywidualną Ekstraligi. Najlepszy gracz Drużynowego Mistrza Polski.
Forg1v
Lider Wyciętej Szprychy, wicemistrza kraju. W ekstralidze druga średnia biegopunktowa, podobnie jak Tomicek wygrał 31 biegów w sezonie – to najlepszy wynik spośród całej stawki.
Graudenz
Wygrał złoto z Filetami, jest kapitanem mistrzów Polski, do tego indywidualnie w klasyfikacji indywidualnej czwarta średnia. Udany powrót do SH po przygodach w SpS.
Bobik85
Jedyny przedstawiciel pierwszej ligi w tym gronie. Najlepszy gracz w lidze 1.1. Wspólnie z kolegami z Dzikiego zGonu wygrał te ligę, chociaż część sezonu jechali z botem na pokładzie. 38 wygranych biegów na 70 startów musi robić wrażenie.
Złoty Viking (najlepszy zawodnik z Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii)
johny1981 (Dania)
Zwycięzca duńskiego Srebrnego Kasku, IMK i IMKJ, a dodatkowo drużynowy triumfator Elitserien, Premiership i ligi 1.2 w Polsce. Te osiągnięcia naprawdę robią wrażenie.
darczello (Dania)
Kolejny duński diament. W finale GPC zajął drugie miejsce, a w Danii trzeci zawodnik BK i IMKJ, a drugi IMK. Do tego brązowy medalista Premiership z drużyną i złoty medalista ligi 2.4 w Polsce.
Halkian (Szwecja)
Tym razem pora na Szweda, który wygrał finał GPC i wygrał szwedzkie IMK, zgarniając przy tym srebra SK i BK. Drużynowo brązowy medalista Elitserien i srebrny w lidze 2.2 w Anglii.
Przemo (Finlandia)
Stawkę uzupełnia Fin, który indywidualnie został mistrzem IMK i srebrnym medalistą IMKJ, a drużynowo zdobył złoto z ekipą w polskiej 2.1, brąz w szwedzkiej 1.2 i srebro w angielskiej 1.1
Złoty Sputnik (najlepszy zawodnik z Rosji, Ukrainy, Łotwy)
Grisza (Rosja)
Zwycięzca rosyjskiego SK i BK, mistrz szwedzkiej ligi 2.1, wicemistrz ligi 1.1 w Anglii i Ekstraligi w Polsce. Te osiągnięcia robią wrażenie.
Sahajdaczny (Ukraina)
Drugi w tej kategorii jest Ukrainiec, który indywidualnie w tym kraju zgarnął złoto SK, IMKJ i srebro BK, a drużynowo dołożył srebro w lidze 2.4 w Szwecji.
zbigg88 (Łotwa)
Teraz pora na Łotysza, który indywidualnie może się pochwalić złotem IMKJ i brązowym medalem IMK. Drużynowo jest to wicemistrz Elitserien i ligi 1.2 w Polsce.
Bazi_87 (Ukraina)
Kolejny Ukrainiec w tym zestawieniu. W swoim indywidualnym dorobku posiada złoto BK. Bardziej okazale wygląda u niego sprawa drużynowo. Jest to bowiem mistrz trzech lig! Ligi 2.1 w Anglii, 2.2 w Szwecji, a przede wszystkim Ekstraligi w Polsce.
Złoty kapitan Cook (najlepszy zawodnik z USA, Australii, W. Brytanii)
Forg1v (USA)
Nominacje w tej kategorii inauguruje reprezentant Stanów Zjednoczonych. Mistrz IMK i SK, srebrny medalista IMKJ i brązowy BK. Drużynowo mistrz ligi 2.1 w Szwecji, a wicemistrz Ekstraligi w Polsce i ligi 1.1 w Anglii.
Amund (Australia)
Pora na Australijczyka, który indywidualnie wygrał SK i BK oraz był wicemistrzem IMKJ. Drużynowo jest to mistrz Elitserien, Premiership i ligi 1.2 w Polsce.
fadrian (Wielka Brytania)
Ten zawodnik ma na swoim koncie mistrzostwo IMK i IMKJ, srebro BK i brąz SK. W drużynie zgarnął on złoto ligi 1.1 w Szwecji.
Szcz00pak (USA)
Drugi Amerykanin w tej kategorii. Mistrz IMKJ, wicemistrz BK, a drużynowo mistrz ligi 2.1 w Szwecji, a wicemistrz Ekstraligi w Polsce i ligi 1.1 w Anglii.
Złoty Środek (najlepszy zawodnik z Polski, Czech, Słowenii)
pawe78 (Polska)
Legenda SpSa dobrze sobie radzi również w SH. Indywidualnie jest to wicemistrz SK i brązowy medalista BK i IMKJ. W drużynie zdobył on złoto w lidze 2.1 w Szwecji i srebro w Ekstralidze w Polsce i lidze 1.1 w Anglii.
Nate (Polska)
Kolejny Polak w tym zestawieniu. Złoty medalista IMK i IMKJ, a drużynowo mistrz ligi 3.2 w Polsce i brązowy medalista ligi 3.1 w Szwecji.
RD9 (Czechy)
A teraz Czech, który ma na koncie złoto SK i IMK, srebro BK i IMKJ. Drużynowo zgarnął on złoto ligi 1.1 w Anglii i srebrne medale w Elitserien i lidze 1.2 w Polsce.
Tomicek (Czechy)
Stawkę tej kategorii uzupełnia kolejny Czech. Mistrz BK, srebrny medalista SK. Drużynowo mistrz Ekstraligi i wicemistrz ligi 2.2 w Szwecji.
Złoty Wielki Karol (najlepszy zawodnik z Niemiec, Francji lub Włoch)
Sobek (Niemcy)
Ten Niemiec indywidualnie wygrał IMK, zdobył srebro w SK, a do tego zgarnął brązowe medale w BK i IMKJ. W drużynie zdobył on złoto Ekstraligi i ligi 2.1 w Anglii.
Graudenz (Niemcy)
Kolejny Niemiec w stawce. Mistrz BK i SK, wicemistrz IMK. Drużynowo mistrz Ekstraligi i ligi 2.1 w Anglii.
monti (Francja)
Francuz, który indywidualnie sięgnął po złoto IMKJ. W drużynie wygrał on ligę 1.2 w Anglii i 2.3 w Polsce oraz zdobył srebro w Premiership.
Phoenix (Francja)
Ten zawodnik indywidualnie wygrał BK oraz zdobył brązowe medale SK i IMKJ. Drużynowo zgarnął złoto w lidze 2.1 w Anglii oraz srebrne medale w Ekstralidze w Polsce i lidze 2.2 w Szwecji.
NAJLEPSZY JUNIOR
Ponieważ wszyscy gracze formalnie są juniorami w grze, do nominacji wzięliśmy pod uwagę tylko graczy, którzy zaczęli przygodę z SH w tym sezonie.
Gloomhaven
Wygrał Srebrny Kask we Francji, zdobył drugie miejsce w IMK i pojedzie w reprezentacji w DPŚ. Do tego dołożył srebro w drugiej lidze angielskiej. Niezły wynik jak na nowego zawodnika w grze.
Irbis
Po pierwszym sezonie gry ma na koncie dwa brązowe medale w drużynie. Ze Szwedzkimi Dzikami był trzeci w Szwecji, a z Wild Boars w 1 lidze w Anglii. Jego wyniki w zawodach indywidualnych może nie powalają, ale trzeba pamiętać jak skomplikowane są eliminacje w Polsce. 21. miejsce w IMK oznacza, że jest półfinalistą tych zawodów, co jest trudniejsze do osiągnięcia niż finał w niejednym z pozostałych państw.
lividum
W BK zajął dobre 8. miejsce, w SK był piąty. A trzeba podkreślić, że zaczął grę kilka tygodni później niż większość rywali. Ligowo śmiga w trzecich ligach, na razie na koncie ma trzy złote medale za wygranie trzecich lig w Polsce, Szwecji i Anglii.
Wini
Gracz, który nie zdążył jeszcze pojechać ważnych zawodów indywidualnych, ale drużynowo na koncie ma już dwa złote medale. W Szwecji w trzeciej lidze, w Polsce wywalczył awans do pierwszej ligi z OSZUKAĆ PRZEZNACZENIE. Dołączył to tej ekipy w trakcie sezonu, zastępując dantesa. I idzie mu całkiem przyzwoicie.
NAJLEPSZA DRUŻYNA
Filet z Mintaja
W zestawieniu nie może zabraknąć mistrzów Polski. Nie mieli łatwo, po 8. kolejce zaczynaliśmy wątpić w nich, ale podnieśli się i w wielkim stylu wrócili na szczyty. Trzy sezony temu świętowali mistrza w SpS. Teraz przebudowali skład. Wrócił Graudenz, dołączyli Sobek, Chenryk i Tomicek. Nowe Filety to wielka siła. Spójrzmy na tabelę indywidualną Ekstraligi – czołówka to same Filety, w ZK pojedzie 4 (może 3). A Ekstraliga to bez wątpienia najmocniejsza z lig w tej grze. Dodajmy, że gracze Filetów zdobyli indywidualnie w tym sezonie w sumie 16 medali (6 złotych – 5 srebrnych – 5 brązowych). W Grand Prix będą mieć dwóch reprezentantów.
Fajf O Clock (Afryka Dzika, Metanol Raiders)
W gronie najlepszych ekip mamy też zespół o trzech twarzach. Mistrzów Premiership, Elitserien i ligi 1.2 w Polsce. Trzy różne ekipy w trzech ligach i ten sam skład: Amund, Domino80, johny1981, Przemo78, tomalka i Steffciu. Fajf O’ Clock wygrali ligę na trzy kolejki przed końcem rozgrywek. W całym sezonie przegrali tylko jeden mecz. W Szwecji dwie porażki i walka do końca sezonu o mistrzostwo z Uczniami Schopenhauera.W Polsce pod brandem Metanol mistrzostwo ligi 1.2 z jedną porażką na koncie. W sumie objechali razem 42 mecze. Wygrali 38, przegrali 4. Świetnie też prezentowali się w zawodach indywidualnych. W sumie zgromadzili 15 medali indywidualnie (6 złotych, 5 srebrnych, 4 brązowe). W Grand Prix będą mieć jednego reprezentanta.
WYCIĘTA SZPRYCHA
Wicemistrzowie Polski, tytuł przegrali minimalnie różnicą małych punktów. Mimo zawirowań na początku sezonu z licencją Griszy, wskoczyli na dobre tory. Jest to kolejna ekipa, która pod koniec SpeedwayStar była na topie i utrzymała się na tym poziomie. Do tego gracze tego klubu zdobyli łącznie 15 medali indywidualnie (6 złotych, 3 srebrne, 6 brązowych). Do Grand Prix awansowało dwóch graczy z tego klubu.
Uczniowie Schopenhauera
Kapitanowie wybrali też do grona nominowanych wicemistrzów Szwecji. Uczniowie Schopenhauera to nowa marka w grze. Trochę znajdziemy tam graczy Oszukać Przeznaczenie, trochę Apatora Toruń znanych z SpS. W Szwecji do końca walczyli o mistrzostwo, ale zabrakło im kilku małych punktów. Przegrali tylko jeden mecz w sezonie, jeden zremisowali. W sumie mają na koncie 9 medali w rozgrywkach indywidualnych (4 złote, 2 srebrne i 3 brązowe). Mają też swojego reprezentanta w Grand Prix.
IMPREZA SEZONU
Walka o złoto w Ekstralidze
Faktycznie, walka o złoto w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce była pasjonująca. Zwycięstwo Szprychy nad Smokersami, wydarte dzięki tryumfowi w ostatniej gonitwie, wyeliminowało team Fai z tejże rywalizacji, zostawiając Palaczy z dorobkiem 25 punktów. Szprycha i Filety miały za to po 28 i w ostatniej kolejce spadkowiczów.
IMK
W każdym kraju eliminacje wyglądały nieco inaczej, ale w każdym miały swój duży charakter. W końcu zostać indywidualnym mistrzem jakiegoś kraju to duże osiągnięcie, mniejsze chyba indywidualnie tylko od mistrzostwa świata.
Eliminacje GPC
Jeśli już mowa o GP to nie mogło zabraknąć eliminacji do tego cyklu. Rywalizowali tu najlepsi z każdego kraju. Ostatecznie na torach mistrzostw świata ujrzymy dwóch Polaków, dwóch Duńczyków, Szweda, Amerykanina, dwóch Finów, Łotysza, Brytyjczyka, Czecha, dwóch Ukraińców, dwóch Niemców i Włocha. Razem 11 różnych nacji, zatem olbrzymia różnorodność.
DĘTKA SEZONU
Wpływ ścieżki na wyniki
Nie ma chyba gracza, który nie narzekałby na źle trafione ścieżki. W lidze w pierwszej serii dla gości jest to prawdziwe przekleństwo, bo nietrafiona ścieżka przekreśla szansę na walkę z gospodarzami. W zawodach indywidualnych oznacza, że dwa z pięciu biegów rozstrzyga się przez wybór jednego elementu taktyki. Generalnie zły wybór ścieżki powinien być kompensowany lub wzmacniany przez inne elementy taktyki. Co do tego chyba zgodzą się wszyscy i wypada mieć nadzieję, że zapowiadane korekty ograniczą losowość gry w tym elemencie.
Multikonta
W trakcie sezonu okazało się, że kilku całkiem niezłych graczy ma więcej niż jedno konto. M666, dantes205, EdmunD, Arkadio666 to tylko niektóre przykłady oszustów. Dobrze, że administracja wyłapuje takie przypadki, ale z drugiej strony szkoda ekip, które oszuści zostawili w środku sezonu. Drugie konto nic tak naprawdę nie daje, więc jeśli ktoś ma ochotę bawić się w coś podobnego odradzamy. Wcześniej czy później wpadniecie.
Pola startowe i wpływ na wyniki
Poza ścieżką, której wpływ wszyscy dobrze znają, wielu graczy wskazuje na zbyt duży wpływ pól startowych. Nie ma się wpływu na to z jakiego pola się startuje, a pole ma wpływ na czas. Czy słusznie jedno pole daje bonus całe zawody? Czy dobre pola powinny się zmieniać w czasie zawodów? Być może to jest temat na kolejną dyskusję o korekcie silnika gry.
Tokeny
Dla wielu graczy problemem są tokeny. Szczególnie w tygodniu, gdy część z nas pracuje wieczorami, obecność na meczach jest kłopotem. Ma to wpływ na wyniki (chociaż czasem gracz nieobecny potrafi robić komplety), ale głównie na finanse. 5 tokenów to dodatkowe 500$ i tak na to trzeba patrzeć. Kto nie zbiera, nie ma hajsu. Nie ma hajsu, nie ma wyniku. Z drugiej strony można powiedzieć – premiuje to aktywnych graczy. Tylko, czy można być aktywnym na 100 proc. przy 5-6 imprezach tygodniowo?
PECHOWIEC SEZONU
monti
Znany wszystkim zbieracz uwudtu. Defekty zabrały mu medale w IMK oraz BK. W sumie w zawodach indywidualnych trzy razy kończyl na czwartym miejscu. Do tego kilka straconych punktów w lidze. Po tych wszystkich wydarzeniach z pierwszego sezony w drugim, może mu się przydać dodatkowy członek personelu – psycholog terapueta.
Przemo78
Można odnieść wrażenie, że Przemo78 nie jest może najbardziej nieszczęśliwym człowiekiem w SH. 6 medali jak na pierwszy sezon gry to całkiem przyzwoity wynik. Nawet bardzo. Ale szczęście skończyło się w zawodach Srebrnego Kasku. Trzy turnieje finałowe i czwarte miejsce w generalce to może się wydawać, że nie jest koniec świata. Ale… Na 15 biegów Przemo78 wygrał 9, trzy razy był drugi, a poza tym dwa upadki i defekt. Finalnie zabrakło mu do złota i do medalu w ogóle jednego punktu. Gdyby chociaż raz dojechał jeszcze do mety, miałby złoto. Defektów i upadków w lidze, nie ma sensu nawet mu liczyć.
Grisza
Z SpS do SH przechodził jako objawienie ostatnich sezonów i medalista kilku ważnych imprez. Tymczasem po tygodniu gry skasował konto. Okazało się, że zrozumiał błędy w wyborze skilli na start i postanowił grać od nowa. Skutek jest jednak taki, że Griszy przepadły IMK i IMKJ, nie będzie go też w DPŚ. Szkoda, bo to dobry zawodnik był (jest).
+++DEATH RIDERS+++
Nie wyszedł Plusikom powrót do elity. Najpierw parę bęcków na dzień dobry, potem odejście z zespołu i z gry w ogóle dwójki zasłużonych graczy: swk6 i kwachuzg. Skończyło się na ekipie w totalnej rozsypce i bez wygranej w sezonie. Plusiki, kiedyś potęga Ekstraligi, walczą o przetrwanie.